Консервирани храниРецепти

Ябълков оцет по домашнна рецепта

Ябълков оцет

Ако имате ябълкови дръвчета в градината, може би се чудите какво да правите с плодовете, които падат и не са годни за по-продължително съхранение. Вкъщи използваме част от тях за различни десерти и сладкиши, а с останалите правим ароматен ябълков оцет. Рецептата е много лесна, но се изисква известно търпение, защото процесът на ферментация е относително дълъг и зависи от сезона – по-кратък през лятото и малко по-дълъг по време на студените месеци.

Необходими продукти:

  • ябълки – колкото да напълните избрания съд
  • нерафинирана кафява захар – около четвърт от теглото на ябълките
  • преварена изворна вода – колкото да напълните буркана и да покрие ябълките

Начин на приготвяне:

Измийте и стерилизирайте подходящ стъклен буркан (вкъщи обикновено ползваме от три литровите). Изплакнете много добре, за да се измие целия сапун, в противен случай рискувате вашият ябълков оцет да се развали. Поставете ябълките вътре, като предварително сте ги измили, нарязали на средно големи парчета и сте отстранили дръжките и долната част.

Смесете захарта с преварена топла вода и я изсипете при ябълките. Добавете още преварена вода, за да покриете ябълките. Сложете отгоре чинийка или нещо друго, което да държи ябълките под нивото на водата.
Покрийте буркана с чиста кърпа или два три пласта тензух и стегнете с ластик. Целта е да позволим на течноста да „диша“ като в същото време я запазим чиста.

Поставете буркана на топло, тъмно място за около две седмици. След няколко дни би трябвало да започне да се образува бяла пяна. Това е естествен резултат от ферментацията и ще формира така наречената „майка“ или оцетна гъба след няколко седмици.

Прецедете течността и изхвърлете парчетата ябълки.

Върнете течността в същия буркан и го покрийте отново с кърпата или тензуха.

Оставете отново на тъмно и топло за около месец, месец и половина, като разбърквате през няколко дни с пластмасова или дървена лъжица. Не използвайте метална, защото може да увреди оцета.

Когато забележите на повърхността да се образува тъмна, мътна пяна „майка“, оцетът би трябвало да е почти готов. Не е много приятна за окото, но всъщност това са ценните ензими и минерали, които липсват при преработените оцети. Опитайте го в края на първия месец. Ако сте постигнали желаната киселинност, прехвърлете ябълковия оцет в подходяща бутилка. Ако не, пробвайте го през няколко дни, докато получите желания резултат.