ТАСОС
Не знам дали някъде по света има петзвезден хотел, където сянката на терасата ви да е от вековно маслиново дърво. За такова изживяване на Тасос не е необходимо да търсите суперлукс, а просто да поровите в Интернет и да си резервирате стая в някое от многобройните семейни хотелчета. Любимо място на острова ни е Скала Рахони, отличаващо се с много маслинови горички, като възрастта на някои дървета е около хиляда години. Тук отседнахме и последния път, като отново попаднахме на домакини, с които на втория ден вече се чувствахме като приятели от двадесет години. Накрая за лек път ни подариха и буркан домашен мед и рецептата за домашния им ликьор Амбарозу.
Изживяванията на острова започват още с качването на ферибота. Задължително се запасете с хляб, бисквити или нещо друго, с което да храните чайките и гларусите, които лежерно чакат на пристанището тръгването на ферибота. Веднага след потеглянето започва лудо кръжене около кораба. Подготвените туристи вадят лакомствата и птиците взимат директно от ръцете им. По страхливите подхвърлят храна във въздуха и почти винаги някоя ловка птица успява да я улови преди падането и в морето. Всичко това естествено предизвиква в най-малките пасажери невиждана еуфория.
Храната
Честно казано вероятността да сгрешите при избора къде да хапнете на острова е сведена до минимум. Многобройните тавернички на Тасос предлагат прясно уловени риби, октоподи, калмари и други морски деликатеси. Не са за пропускане и вкусните специалитети приготвени от агнешко и телешко месо. Препоръчваме ви типично гръцкият специалитет – Кукуреци. Прави се от агнешки дреболийки нанизани на голям шиш и увити в чревца.
Искрено съжалявам хората платили си за All inclusive пакети на острова. Пробвал съм този вариант и със сигурност мога да кажа, че варианта с различните семейни таверни е много по-добър. Общо взето разликата е като тази между храната купена от големите супермаркети и тази от домашната градина.
За любителите на чашката препоръчвам преди да си поръчат алкохол от добре познатите ни гръцки марки да попитат дали заведението не предлага домашно узо, ципуро или рицина.
Задължително за нас при всяко посещение на острова е посещението на Музея на зехтина, откъдето си купуваме от местния студенопресован зехтин и вкусни маслини. Намира се над околовръстния път между селата Скала Рахони и Скала Прино. По-любопитните могат да разгледат и експозицията представяща начините за добиване на зехтин от древността до днес.
Горе долу същите възможности предлага и Традиционната маслобойна, намираща се в планинското село Панагия.
Препоръчваме ви да опитате и от местния мед. Доста е различен от всички останали, които сте опитвали.