Музеи и туристически обекти:
- Античен град Нове и парк Паметниците – намират се в съседство на около 5 км. от центъра на града в източна посока. След като се разходите сред руините на древния град, може да продължите разходката си из красивия парк. Той построен на мястото, където руснаците са прекосили Дунав при освобождаването на града. Паркът е осеян с паметници и от там идва и името му. Можете да се разходите по красивите полянки и дори по самия бряг на голямата река. Можете да разгледате и експозицията „Преминаване на руските войски – 1877 г.“ Изложени са фотоси, графики и репродукции на картини от руски художници, проследяващи обявяването, подготовката и хода на войната до подписването на Санстефанския мирен договор.
- Парк Калето – любимо място за отмора и приятна почивка на свищовлии още от времето след освобождението. Построен е на хълм около едноименната крепост, от която е запазена незначителна част. Особено красиви гледки към града и реката се разкриват при залез слънце.
- Музеят на Алеко Константинов е устроен през 1926 г. в къщата, където писателят е живял със своите родители. Тук ще откриете много лични вещи на Алеко, сред които пианото, на което са свирили неговите сестри и бюрото му, а също така различни български и чуждестранни издания с неговото творчество. Тук е и сърцето на писателя изложено в стъкленица, с дупката от куршума, който прекъсва живота му. След като разгледате експозицията, можете да поседнете сред прохладата на двора и да се насладите на красива гледка на част от града и река Дунав.
- Съвсем наблизо е Етнографският музей. Той се помещава в Сладкаровата къща, построена през 1800 г. по образец на къщите в Арбанаси.
- Археологическият музей се помещава в къщата на Димитър Начович. Построена е в първата половина на XIX век. На 30 януари 1856 г. в нея Димитър Начович, заедно с няколко други видни свищовлии поставят началото на Първото българско читалище.
- Музей “Градски бит и култура в края на XIX и началото на XX век” – Изложени са не само вещи с практическо предназначение, но и образци на изкуството.
- Светиниколско училище – Създадено е през 1846 г. от известния възрожденец Христаки Павлович, с помощта на местната общност и дарители. Това е една от двете запазени до наши дни училищни сгради, построени през първата половина на XIX в. (другата е „Даскаловница“ в град Елена). Днес тук се помещава музейна експозиция и се провеждат множество събития и изложби.
- Часовниковата кула е построена през 1763 г. Намира се в самия център на града, височината и е 23 метра. Оригиналната каменна постройка е надстроена с дървена част, а в края на 19 век е поставен нов часовников механизъм.
Архитектурни паметници:
- Първо българско читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови“ – основано на 30 януари 1856 година в Свищов по инициатива на Емануил Васкидович, Георги Владикин, Христаки Филчов и Димитър Начович. През 1904 година Кирил Д. Аврамов дарява на свищовската община цялото си материално състояние, оценено на 200 000 златни лева за построяване на сграда за театър и читалище.
- Търговска гимназия „Димитър Хадживасилев“ е първото професионално училище в България. Началото е поставено с Княжески указ № 79/5 юли 1885 г., с който се утвърждава “Устав за откриването на Търговска Гимназия”. Основна роля изиграва и желанието на Димитър Хадживасилев да дари средства, които да се използват за построяването и поддържането на училищна сграда в родния град на неговите родители. През зимата на 1891 година се обявява конкурс за изработването на архитектурен проект спечелен от австрийския архитект Паул Бранк, който представя бъдещата сграда на Търговската гимназия като умален модел на сградата на Виенския държавен университет. Сградата е завършена декември 1895 година. Издържана е в стила на късния барок и рококо.
- Стопанска Академия „Димитър Апостолов Ценов“ – „Като принасям своята скромна лепта на народния олтар, свършвам с благопожеланието, щото българския народ да върви безспир по пътя на културния напредък към постигането на своя идеал“. С тези думи Димитър Ценов завещава на родния град цялата си собственост: пари, ценни книжа и недвижими имоти за построяване и поддържане на Висше търговско училище. Той е авторитетна личност в цяла Европа. Поддържа делови отношения с Австро-Унгария, Германия, Франция и САЩ.
- Виенските къщи на Свищов ни завладяват със своята красота и богата орнаментална окраса. Те и до ден днешен си остават най-красивите сгради в града.