Кианти – винената перла на Тоскана
Между Флоренция и Сиена се простира един от най-посещаваните и красиви лозаро-винарски райони на Италия. Кианти освен име на област е и контролирано и гарантирано наименование за произход на червено вино в Тоскана. Разходката тук може да остане сред най-интересните и приятни преживявания в тази живописна италианска провинция. Насладете се на меките обли форми на хълмовете с лозя и маслини, на киприте каменни къщи, редиците с кипариси и разбира се множеството винарни, предлагащи винени дегустации. Освен с прекрасното вино и висококачествения зехтин, тук се гордеят и с чудесно Vin Santo. Най-старите винени центрове тук са градчетата Греве, Кастелина, Гайоле и Рада. Великият херцог на Тоскана Козимо III Медичи през 1716 година обявявя техните лозя за единствените, от които официално се произвежда Кианти. Днес тези градчета оформят зоната Кианти Класико, от която идват едни от най-добрите вина на региона.
Барон Рикасоли пръв създава бленда и дефинира понятието Кианти Класико през 1938. В наши дни виното Кианти Класико може да бъде или 100% санджовезе или 70%-80% с санджовезе обогатено със сортове като каберне совиньон, мерло и сира.
На всяка бутилка Chianti Classico ще откриете печата на Consorzio Chianti Classico (обединението на производителите на Кианти Класико), изобразяващ черен петел – Gallo Nero, както го знаят в Италия.
Легендата за черния петел
датира още от времето на Средновековието. Флоренция и Сиена водили непрестанни битки за хълмовете на този живописен район. Проляла се много кръв. Управниците на двете провинции решили да сложат край на спора. Решили от двата града да тръгнат едновременно конници и където се срещнат, там да е границата. Трябвало всеки конник да тръгне по първи петли. Флорентинци известни със своята хитрост избрали черен петел. Оставили птицата гладна и жадна, като се надявали да закукурига по-рано от глад. Така и станало и техният представител запрепускал доста по-рано от своя съперник и срещнал конника от Сиена на около 12 километра от града. Така на практика почти цялата област Кианти останала в границите на Флоренция.