Лимончело

Този приятен и освежаващ италиански ликьор с дъх на цитрусови плодове произхожда от едно от райските кътчета на Стария континент. Крайбрежието на бленуваните Амалфи, Соренто и остров Капри. Както се досещате от името, традиционно, лимончело се прави от лимон, но на някои места добавят и други цитруси, предимно портокали. Естествено, ако попитате местните, ще ви кажат, че хубаво лимончело става само с тамошните видове лимони, които са доста едри и с характерна грапава кора. Това не ми попречи да експериментирам вкъщи с лимони от магазина, и съдейки по това, че до момента събирам само похвали, би трябвало резултата да е добър.

Опитайте и вие. Става много лесно, изисква се само търпение, за да изчакате достатъчно, за да могат лимонените кори да отдадат своя аромат напълно.

Необходими продукти:

  • 10 големи лимона
  • 1 л чист спирт (95ºС)
  • 1,2 кг захар
  • 1,5 л вода

Начин на приготвяне:

Измийте лимоните добре на течаща вода с твърдата страна на гъба за миене на чинии. Подсушете с кърпа. Обелете лимоните с белачка, като внимавате да обелите само жълтата част от кората, защото ако обелите и бялата, ще получите горчив привкус.

Сипете алкохола в стъклен буркан или друг подходящ съд, който се затваря херметически и добавете вътре настърганите кори. Затворете добре, за да не се изпари спирта и оставете да престои 7 дни на тъмно и хладно място.

След една седмица идва време да довършите рецептата. В подходяща тенджера налейте водата и сипете захарта. Загрявайте докато заври като разбърквате периодично. Махнете от котлона в момента на завиране.

Извадете лимоновите кори от алкохола, прецедете и го добавете към захарния сироп докато е още топъл. Разбъркайте, за да се смесят съставките и оставете няколко минути да „подиша“.

И така, вашето лимончело е почти готово. Остава да го разпределите в подходящи стъклени шишета.  Можете да го запазите за дълго време, като го държите на хладно, в хладилник или дори във фризер.