Пържен сафрид
Пазаруването на риба за нас е едно от най-приятните занимания. Първо, защото всички в къщи обичаме риба и всички останали морски дарове, и второ, защото покупката на риба винаги е свързано със сладка раздумка със собственика на местния рибен магазин.Освен всичко, тук никога не са ни подвеждали и с качеството на продуктите.
Винаги предпочитам да пазарувам от местните малки магазинчета. Има някакво очарование в общуването с търговците. Да поспреш, да си поприказваш с тях и с останалите клиенти. Да ти препоръчат нещо ново, което току що са заредили и да ти предложат любезно да опиташ от новата им стока. Това в големите магазини го няма.
Рецептата за соса знам от баща ми, който от своя страна я е научил от баба си. Винаги, когато приготвя рибни специалитети, разказва спомените от детството си в Свищов, когато прабаба ми го е водила да купуват дунавска риба. Рибарите са карали улова с каруци на пазара, а пазарлъка е бил задължителен. Да си купиш риба без да се пазариш, се е считало за обида към продавача. Като аргументите за сваляне на цената били най-разнообразни и често доста шеговити. Например: „Ама каква е тая риба, че тя е само глава и опашка“.
Необходими продукти:
- 1 кг сафрид
- царевично брашно
- 1 лимон
- олио
- сол
За сос Прясол:
- 4-5 скилидки чесън
- 2-3 с.л. зехтин
- 1 ч.ч. вода
- магданоз
- орехи
- сол
Начин на приготвяне:
Почистете сафрида, след което поръсете със сол и лимон и оставете да се отцеди водата за около 30-40 минути. След това оваляйте в царевичното брашно и пържете до получаване на златист цвят.
През това време можете да направите соса. В дървено хаванче или друг подходящ съд счукайте чесъна като постепенно добавяте зехтина и солта до получаване на млечно бяла каша. Добавете водата и разбъркайте отново. Тук по желание, можете да добавите и трохи от една филия сух хляб или сухар. Накрая добавете предварително начуканите орехи и магданоза.
С получената смес залейте изпържената вече риба.